31 najczęstszych przyczyn porażki, I

Napoleon Hill działał głównie w pierwszej połowie XX wieku. Przez długie lata współpracował z Andrew Carnegiem – jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w tamtym czasie. To właśnie owocem tej współpracy oraz wywiadów z wieloma bogatymi i znanymi ludźmi ówczesnego świata jest światowy bestseller “Think and Grow Rich” (“Myśl i bogać się”).

Mimo, że książka ta została opublikowana po raz pierwszy w 1937 roku, wiele informacji w niej zawartych nadal jest bardzo aktualnych i przydatnych – skupia się bowiem ona w dużej mierze na zasadach działania ludzkiej psychiki. W książce jest mnóstwo ciekawych koncepcji i pożytecznych informacji – dlatego niewykluczone, że oprócz tego wpisu pojawi się jeszcze kilka innych, bazujących na książce “Myśl i bogać się” Napoleona Hilla.

success_and_failure
Foto: Stock.XCHNG

Jako że temat okazał się dosyć długi, w tym wpisie przedstawiam pierwszych piętnaście przyczyn porażki. Potraktuj go jako swego rodzaju listę kontrolną, którą warto przejrzeć aby sprawdzić, czy któryś z punktów nie dotyczy również Ciebie. Sam znalazłem kilka punktów, które są adresowane do mnie – m.in. punkt 13, nad którym już od jakiegoś czasu pracuję. Uczę się podejmować szybkie i mądre decyzje z pełną świadomością ich konsekwencji.

1. Choroba dziedziczna powodująca upośledzenie umysłu.

Każdy rodzaj choroby czy upośledzenia, który rzutuje na wydajność naszego umysłu, będzie miał istotny wpływ na nasze szanse w osiągnięciu sukcesu – niezależnie od tego jak będziemy się starać. Na szczęście jest to jedyna z wszystkich tutaj wypisanych przyczyn, na którą nie mamy wpływu.

2. Brak dobrze zdefiniowanego celu w życiu.

Bez jasno zdefiniowanego celu, do którego można dążyć, mamy mniejsze szanse na sukces. 98% osób przeanalizowanych przez Napoleona które nie odniosły sukcesu, nie miały określonego celu.

3. Brak ambicji do wybicia się ponad przeciętność.

Nie ma szans na sukces osoba obojętna, bez ambicji oraz motywacji, niegotowa na poświęcenia w drodze do realizacji swoich zamierzeń.

4. Niewystarczająca edukacja.

Wiele ludzi kończy swoją edukację wraz z końcem szkoły średniej czy studiów. Są szczęśliwi, że już nie muszą się uczyć. Aby jednak osiągnąć sukces w życiu, nie wystarczy tytuł magistra – uczyć się należy cały czas. Większość ludzi, którzy osiągnęli sukces, to osoby które uczą się przez całe życie, a standardową edukację uzupełniają własnymi poszukiwaniami oraz zdobywaniem doświadczenia życiowego.

Osoba wykształcona to osoba, która jest w stanie osiągnąć w życiu to, czego chce, bez naruszania praw innych ludzi.

5. Brak samodyscypliny.

Dyscyplinę można osiągnąć poprzez samokontrolę. Samokontrola i opanowanie to dwa najtrudniejsze problemy, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Powinieneś umieć opanować swoje negatywne cechy, które przeszkadzają Ci w dążeniu do sukcesu. Jeśli nie uda Ci się odpowiednio zapanować nad sobą, prędzej czy później Twoje słabości zapanują nad Tobą.

6. Kłopoty ze zdrowiem.

Ciężko jest osiągnąć sukces nie ciesząc się dobrym zdrowiem. Warto zatem kontrolować m.in. takie sprawy jak: odpowiednie odżywianie, nawyki myślowe (np. tendencja do pesymistycznego myślenia), ćwiczenia fizyczne, prawidłowe oddychanie.

7. Negatywny wpływ otoczenia w dzieciństwie.

Jak mówi przysłowie: “Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

To w dzieciństwie nabywamy różne nawyki, które rzutują na nasze działania i decyzje w dorosłym życiu. Dlatego ważne jest, czy to będą dobre czy złe nawyki. Nieodpowiednie znajomości mogą w późniejszym czasie także zaowocować całkowicie nieodpowiednim dla Ciebie kierunkiem rozwoju Twojego życia.

8. Odwlekanie.

Odwlekanie, czyli odsuwanie czy przekładanie czegoś w czasie, to jedna z najczęstszych przyczyn porażki. Każdy człowiek jest “dotknięty” tą dolegliwością.

Ludzie często odwlekają realizację swoich planów, czekając na odpowiedni moment. Nie odwlekaj – zacznij już teraz z tym co masz, a nowe możliwości pojawią się w trakcie realizacji Twoich planów.

9. Brak wytrwałości.

“Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy” – nieważne z kim Ci się kojarzy ten cytat, prawda jest taka, że wiele ludzi zaczyna coś, a nigdy nie kończy. Zwykle poddają się po napotkaniu pierwszych oznak trudności.

W drodze do sukcesu nie poradzimy sobie bez wytrwałości w swoich działaniach.

10. Negatywne usposobienie.

Nie ma szans na sukces osoba, która “odstrasza” innych ludzi swoim negatywnym usposobieniem. Sukces najczęściej odnosi człowiek, który dobrze współpracuje z innymi ludźmi – nie narzeka i marudzi przy każdej nadarzającej się okazji. Człowiek z pozytywnym usposobieniem w naturalny sposób przyciąga do siebie ludzi.

11. Brak kontroli nad popędem seksualnym.

Chcąc czy nie chcąc, popęd seksualny to najsilniejszy bodziec, który zmusza ludzi do działania 🙂 Aby móc działać efektywnie, popęd seksualny powinien być kontrolowany, a energia płynąca z tego popędu przekształcana na inne formy aktywności.

12. Pragnienie otrzymania czegoś za nic.

Potrzeba hazardu i podejmowania ryzyka prowadzi wielu ludzi do porażki. Dobrym przykładem do tego punktu jest tulipomania z XVII-wiecznej Holandii, czy wielki kryzys z 1929 roku, gdy wiele ludzi próbowało zbić fortunę w szybki sposób grając bardzo ryzykownie.

13. Brak umiejętności podejmowania decyzji.

Ludzie sukcesu podejmują decyzje szybko, a raz podjętą decyzję zmieniają bardzo powoli (jeśli w ogóle). Z kolei ludzie skazani na porażkę zastanawiają się nad każdą decyzją bardzo długo, a później i tak bardzo często ją zmieniają.

Problemy z podejmowaniem decyzji oraz odwlekanie to dwie przyczyny, które bardzo często występują razem. Jeśli namierzyłeś te problemy u siebie, jak najszybciej postaraj się je wyeliminować zanim spowodują, że stracisz życiową szansę.

14. Wystąpienie jednego lub więcej z sześciu podstawowych lęków.

Hill opisuje sześć podstawowych lęków. Wymienione w kolejności od najczęściej występujących, są to lęki przed:

 • życiem w biedzie
 • krytyką
 • złym stanem zdrowia
 • utratą miłości
 • starością
 • śmiercią

Lęk to nic innego jak stan umysłu, powodowany przez określone impulsy myślowe. Dlatego jeśli określimy źródło tych impulsów i podejmiemy odpowiednie działania w celu ich zniwelowania, będziemy mogli efektywniej zająć się naszym rozwojem.

15. Zły wybór partnera życiowego.

To jedna z najczęstszych przyczyn porażki. Decydując się na małżeństwo czy inny związek długoterminowy z drugą osobą, jesteś niejako “skazany” na częste przebywanie z tą drugą osobą. Bardzo istotne jest, aby jakość tego współżycia była jak najlepsza. Nie ma przecież nic bardziej rozpraszającego i demotywującego niż nieudany związek.

W kolejnym wpisie zaprezentuję pozostałe 16 przyczyn. Zapraszam!

3 odpowiedzi do “31 najczęstszych przyczyn porażki, I”

 1. Co do 8 punktu, dzisiaj przeczytałem w książce „Jak pomnożyć źródła swoich dochodów. Metody zdobycia i zachowania majątku” autorstwa Roberta Allena bardzo ciekawe podejście do tematu. Otóż samo odwlekanie nie jest złe, złe jest odwlekanie ważnych zadań. Zwycięzcy skupiają się na 20% spraw – najważniejszych zadaniach, a odwlekają 80% spraw – tych nieistotnych. Podobno Napoleon otwierał pocztę tylko raz w miesiącu. Jeżeli po upływie miesiąca jakiś list wciąż był ważny, zajmował się nim, reszta była zwykłymi śmieciami. Myślę, że to ważna kwestia.

 2. Marcin:
  To akurat się zgadza też z tym, co ja przeczytałem dzisiaj w książce o zasadzie Pareto “The 80/20 Principle” Richarda Kocha 🙂 Zgadzam się z Tobą, to jest ważna kwestia – umiejętne zastosowanie zasady Pareto może wprowadzić prawdziwie pozytywną zmianę w naszym życiu.
  A jeśli chodzi o odwlekanie w kontekście tego wpisu – osobiście traktuję to jako odwlekanie działań, które mogą wprowadzić pozytywne zmiany w naszym życiu (np. decyzja o zmianie pracy, rozpoczęciu nauki języka obcego). Takich działań nie warto odwlekać.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *