31 najczęstszych przyczyn porażki, II

Zgodnie z obietnicą, dziś dalszy ciąg listy zapoczątkowanej przed tygodniem.

16. Zbyt duża/mała ostrożność.

Jeśli będziemy zbyt ostrożni, nie chwycimy w porę naszej szansy na sukces. Podobnie sprawa wygląda w przypadku braku ostrożności. Ryzykując zbyt dużo, możemy także stracić dużo.

Życie jest pełne różnorodnych okazji i zbiegów okoliczności. Warto czasem zaryzykować, bo efekt motyla może sprawić, że podjęte działanie całkowicie zmieni nasze życie.

17. Zły wybór kontaktów biznesowych.

To jest jedna z najczęstszych przyczyn porażki w biznesie. Powinniśmy uważnie wybierać partnerów biznesowych. Również gdy szukasz pracy, powinieneś zwracać uwagę na to, jaki jest pracodawca – czy inspirujący i motywujący do działania, czy wręcz przeciwnie? Zwykle upodabniamy się do ludzi z którymi spędzamy wiele czasu. Dlatego też powinniśmy wybierać mądrze.

18. Przesądność i uprzedzenia.

Wiara w przesądy zwykle spowodowana jest naszym strachem przed nieznanym oraz ignorancją. Ludzie sukcesu zawsze mają otwarty umysł, nie boją się nieznanego.

19. Zły wybór celu swoich działań.

Jeśli robimy coś, czego nie do końca lubimy, ciężko będzie nam odnieść w tym sukces. Poszukaj prawdziwego powołania, czegoś co pochłania Cię niemal całkowicie, a sukces masz pewny.

Nie tak dawno był na tym blogu artykuł o sposobach znalezienia celu w życiu. Zajrzyj do niego, jeśli ten punkt Ciebie dotyczy.

20. Brak koncentracji swoich wysiłków.

Jeśli nie skoncentrujemy się na naszym celu i będziemy próbowali wszystkiego po trochu, znacznie obniżymy swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Czas, który moglibyśmy wykorzystać aby zbliżyć się do naszego celu marnujemy na inne, mniej istotne rzeczy.

21. Potrzeba wydawania pieniędzy.

Potrzeba odstresowania się przy pomocy zakupów jest zabójcza dla Twojego portfela, a także powoduje, że zbaczasz z Twojej drogi do sukcesu. Opracuj plan regularnego oszczędzania – odkładaj zawsze 10% czy 20% z każdego przychodu. Mając oszczędności będziesz czuł się bezpieczniej. Taka poduszka finansowa to większy komfort w gorszych czasach (np. w razie utraty pracy), gdy każda złotówka jest ważna.

22. Brak entuzjazmu.

Nie mając w sobie entuzjazmu nie można być przekonującym. Trudniej jest prezentować swoje możliwości i przekonywać do swoich racji.

Entuzjazm jest zaraźliwy – może Ci pomóc szybciej osiągnąć sukces poprzez przyciągnięcie do siebie równie entuzjastycznych i naładowanych pozytywną energią ludzi.

23. Brak tolerancji.

Człowiek, który ma zamknięty umysł, nie chłonie nowej wiedzy. Ma własne zdanie na pewne tematy i nie toleruje tego, że inni ludzie mogą mieć inne zdanie. Taki sposób myślenia bardzo utrudnia kontakty z wieloma ciekawymi i różnorodnymi ludźmi, a co za tym idzie, utrudnia dążenie do sukcesu.

24. Brak umiarkowania.

Najbardziej destrukcyjne przejawy braku umiarkowania dotyczą jedzenia, picia, oraz aktywności seksualnej. Przesadzanie w którejś z tych aktywności bardzo negatywnie wpływa na osiągnięcie sukcesu.

25. Brak umiejętności współpracy z innymi ludźmi.

Więcej ludzi ma problemy z powodu tego jednego punktu, niż w powodu wszystkich pozostałych punktów razem wziętych. Mówimy tu o takich problemach, jak możliwość utraty pracy lub zaprzepaszczenie okazji do rozwoju i polepszenia swej jakości życia.

26. Posiadanie pozycji, która nie była zdobyta przez własną pracę.

Chodzi tutaj o bogactwo i władzę, które nie były wynikiem własnej pracy. Dzieci milionerów, czy ludzie, którzy odziedziczyli nagle majątek, są tutaj dobrym przykładem.

Zaskakujące jest to, że taki szybko nabyty majątek może być bardziej szkodliwy dla osoby obdarowanej, niż życie w biedzie. Oczywiście zależy to od osobowości, jednak często taki majątek nie jest odpowiednio zarządzany i może po prostu zdemoralizować osobę obdarowaną oraz stać się przyczyną problemów.

27. Celowa nieszczerość.

Drobny brak szczerości można wytłumaczyć w pewnych przypadkach – gdy jest to niezbędne do opanowania sytuacji, na którą nie mamy wpływu. Nie ma jednak wytłumaczenia dla kogoś, kto celowo i z wyboru oszukuje (lub nie mówi całej prawdy), czy to swoich potencjalnych klientów, czy rodzinę. Jak to mówią – kłamstwo ma krótkie nogi – i wcześniej czy później większość z nich wyjdzie na światło dzienne.

28. Egotyzm i próżność.

Te cechy działają jak znak ostrzegawczy i każą trzymać się z daleka od osoby, która je posiada. Nie trzeba chyba dodawać, że posiadając takie cechy znacznie utrudniamy sobie osiągnięcie sukcesu.

29. Zgadywanie, zamiast myślenia.

Większość ludzi jest zbyt leniwych lub nie zależy im zbytnio na zgromadzeniu faktów na dany temat, dzięki którym będą mogli podjąć odpowiednią decyzję. Wolą opierać się na opiniach, wyrobionych na podstawie przypuszczeń i domysłów.

30. Brak kapitału.

To jest częsta przyczyna porażki osób, które pierwszy raz otwierają swój biznes. Bez odpowiedniej poduszki finansowej, która mogłaby złagodzić skutki ich pomyłek, trudniej jest przetrwać pierwszy okres rozwoju. Kapitał na samym początku jest niezbędny aby przetrwać, zanim zdobędziesz reputację i uznanie swoich klientów.

31. Tu wpisz dowolny powód, z którym Ty się spotkałeś.

Dopisz jeszcze jeden punkt. Zapraszam do wpisywania w komentarzach! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *