Budowanie biznesu, pomysł

Dobry pomysł na biznes to podstawa. Wcale nie musi to być oryginalny i nowatorski pomysł. Można wziąść pod lupę już istniejący na rynku produkt i odpowiednio go zmienić i ulepszyć, aby się wyróżniał i, co najważniejsze, spodobał się ludziom.

Należy jednak pamiętać, że aby osiągnąć sukces często o wiele ważniejsze jest bycie pierwszym na rynku i pierwszym w świadomości klientów, a nie posiadanie lepszego produktu. Ludzie z reguły nie lubią zmian i przyzwyczajają się do tego, z czego aktualnie korzystają. Dlatego tym większy nacisk będziemy musieli położyć działania mające na celu przekonanie potencjalnego klienta, aby skorzystał akurat z naszego produktu lub usługi, a nie z oferty konkurencji.

Warto sobie na tym etapie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

1. Jaką potrzebę zaspokajamy?

Biznes nie może istnieć bez klientów. Dlatego jest to podstawowe pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć na samym początku. Czy istnieją firmy, które już oferują podobny produkt/usługę? Możemy wykorzystać czyjś pomysł, produkt lub usługę która już na rynku istnieje, i go odpowiednio udoskonalić.

Lepszym rozwiązaniem, ale i trudniejszym, jest znalezienie niszy rynkowej (jak np. kostki do gier RPG) lub stworzenie nowego rynku dla naszego produktu lub usługi. W ten sposób w najtrudniejszych momentach rozwoju biznesu – na samym początku jego działania – konkurencja nie będzie nam zagrażać.

2. Jaka jest nasza grupa docelowa? Jak liczna?

Jak duża grupa odbiorców będzie zainteresowana naszą ofertą? Czy chcemy stworzyć produkt dla stosunkowo wąskiej grupy odbiorców, czy może coś, co będzie używane przez miliony ludzi na całym świecie?

 • Kto będzie naszym klientem?

Już na tym etapie musimy, przynajmniej ogólnie, znać naszą grupę docelową. Czy to będą osoby młode, po studiach i z dobrze płatną pracą? Czy może emeryci? Prawdopodobieństwo sukcesu będzie o wiele większe, jeśli nasza grupa docelowa będzie dokładnie określona i będzie ona jak największa.

3. Jaka jest bariera wejścia na rynek?

Jaki jest stosunek wysiłku włożonego w zbudowanie biznesu do korzyści, które możemy uzyskać z jego działalności? Nie każdy biznes jest tak samo opłacalny i tak samo łatwy (lub trudny) w uruchomieniu.

 • Jak dużo pieniędzy będziesz potrzebować na rozruch swojego biznesu?

Niektóre wymagają dużych nakładów finansowych (np. otwarcie McDonald’s – ok. 500 tys. zł), a niektóre biznesy, zwłaszcza internetowe, można otworzyć przy minimalnych kosztach. Oczywiście wszystkie koszty są względne, zależne od planowanych przychodów z biznesu.

 • Czy Twój biznes jest sezonowy?

Niektóre biznesy są typowo sezonowe (np. sklep rowerowy), niektóre dają porównywalne zyski przez cały rok.

 • Czy Twój pomysł jest łatwy do skopiowania?

Jeśli zdecydujesz się na biznes, w którym konkurencja w łatwy sposób może skopiować Twój pomysł, trudno Ci będzie przetrwać na rynku. Pamiętaj, że konkurencja nie śpi i, jeśli masz dobry pomysł, na pewno ktoś go podpatrzy i wykorzysta.

4. Jaki będzie model (system) biznesu?

Czy pomysł, który nam wpadł do głowy ma w ogóle szanse przerodzić się w biznes, który będzie na siebie zarabiać? Chodzi tutaj o zastanowienie się nad opłacalnością całego przedsięwzięcia – na czym dokładnie nasz biznes będzie zarabiał?
Jeśli chcemy przykładowo otworzyć księgarnię, to skąd będziemy mieli książki? Jaki system sprzedaży wybierzemy – “fizyczną” księgarnię, do której będą mogli przychodzić klienci, czy sprzedaż tylko przez internet, czy może będziemy sprzedawać na obydwa sposoby? Czy planujemy po jakimś czasie sprzedawać licencje franczyzowe na naszą księgarnię?
Jeśli interesuje nas zakładanie biznesu w sieci, warto przeczytać raport o modelach biznesowych w internecie.

5. Jakie są możliwości ekspansji biznesu?

W dzisiejszych czasach globalnej wioski, w porównaniu do trudności jakie stałyby przed nami przykładowo jeszcze 20 lat temu, podbicie świata naszym produktem jest stosunkowo proste.
Oczywiście nie od razu zawładniemy światem, jednak już na samym początku planowania naszego biznesu warto myśleć na wielką skalę.
Weź sobie do serca podstawową zasadę: “postaw sobie śmiały cel i dąż do niego stopniowo, drobnymi krokami” (o stawianiu celów napiszę w oddzielnym artykule).
Jeśli chcemy odnieść sukces musimy działać odważnie, myśląc o jak największej liczbie ludzi. W dzisiejszych czasach można za pośrednictwem Internetu w mgnieniu oka porozumieć się z klientem z drugiego końca świata, więc możliwości są bardzo duże.

Zastanów się:

 • Czy Twój produkt można w łatwy sposób przesłać pocztą/kurierem?
 • Czy produkt będzie miał odpowiednie wymiary/ciężar, aby koszty wysyłki nie przekroczyły ceny samego produktu?
 • Czy produkt będzie istniał tylko w formie elektronicznej – np. e-booki, portale internetowe (nie ma w tym przypadku problemów z przesyłką)?
 • Czy może chcesz świadczyć usługę, która może być wykonana zdalnie, np. przez Internet?

To są tylko podstawowe pytania, które mają za zadanie nakierować Cię na odpowiedni tok myślenia. Lista pozostaje otwarta i można dodawać do niej swoje pytania.

A następnym razem porozmawiamy o produkcie. Zapraszam 🙂

3 odpowiedzi do “Budowanie biznesu, pomysł”

 1. Witam autora tego bloga. Znalazłam tu mnóstwo rzeczy przydatnych dla takiej osoby jak ja, czyli wciąż szukającej co by tu robić. Jest ten blog dla mnie nieustającym źródłem inspiracji 🙂

 2. Gratuluję trafnych artykułów, szczególnie przydatnych dla rozpoczynających działalność.
  Ciekaw jestem czy mógłbyś poradzić jak wyróżnić swój biznes od innych istniejących już na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *