Szukanie inspiracji

Są setki świetnych pomysłów na biznes” – łatwo powiedzieć. Wytężasz umysł dniami i nocami próbując wymyślić coś sensownego, a tu nic do głowy nie przychodzi. Masz wrażenie że wszyscy naokoło mają świetne pomysły, realizują je, a Ty dalej stoisz w miejscu.

Nastaw umysł na biznes

Jeśli potrzebujesz inspiracji, musisz ruszyć trochę głową. Jak najprędzej powinieneś wpoić sobie kilka nawyków, które sprawią, że pomysły same będą przychodzić do głowy. Jeśli nastawisz się na takie myślenie, to coraz częściej będziesz widział okazje do zrobienia biznesu. Podstawą jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Twój umysł odgrywa tutaj główną rolę. Musisz nastawić się na biznes, myśleć o nim tak często jak to tylko możliwe. Im więcej będziesz myśleć, czytać, słuchać i rozmawiać o biznesie, tym częściej Twój umysł będzie wyłapywał potrzeby ludzi i generował z nich coraz to lepsze pomysły na zrobienie biznesu. Możesz zacząć ćwiczyć umysł już teraz, to nic nie kosztuje.

Idealną rozgrzewką na początek jest wykonywanie przeróżnych ćwiczeń na myślenie lateralne. Jest to myślenie w sposób niestandardowy, czasem pozbawiony wszelkiej logiki. W ten sposób możemy dojść do całkiem nowych, genialnych rozwiązań. Wiele innowacyjnych pomysłów na biznes powstaje jako wynik myślenia w sposób nieszablonowy, oderwany od przyjętych reguł i tradycji. Myślenie lateralne idealnie się sprawdzi w naszych poszukiwaniach pomysłu na biznes.

Słuchaj i rozmawiaj o biznesie

Człowiek najwięcej się może nauczyć w kontakcie z innymi, bardziej doświadczonymi ludźmi. Najlepszym sposobem na spotkanie bardziej od Ciebie doświadczonych ludzi biznesu są wszelkiego rodzaju seminaria. Jeśli jesteś jeszcze studentem to masz wyjątkowe możliwości. Istnieją różnego rodzaju spotkania, warsztaty oraz festiwale przedsiębiorczości, przeznaczone właśnie głównie dla młodych ludzi, w których można za darmo uczestniczyć. Często można na takich spotkaniach porozmawiać z ludźmi, którym się udało zbudować biznes. Jest to bardzo inspirujące doświadczenie.

Ostatnio na terenie niemal całej Polski odbywał się Festiwal Przedsiębiorczości BOSS. Ja niestety z powodów osobistych nie mogłem w nich uczestniczyć, ale jeśli się pojawi kolejna taka możliwość to na pewno się tam zjawię.

Bądź na bieżąco z rynkiem

Inspiracja

Foto: Stock.XCHNG

Dobrą metodą na kontakt z biznesem, z której również ja korzystam, jest zapisywanie się do różnego rodzaju tematycznych newsletterów, subskrypcja kanałów RSS oraz rejestrowanie się na portalach związanych z biznesem. Polecam m.in. strony Bankier.pl oraz Inwestycje.pl. Większość takich portali ma w swojej ofercie rozsyłanie bezpłatnych e-gazet z aktualnościami z branży. Dużo fachowej wiedzy zdobędziemy z portali internetowych firm (np. e-marketing – Ententa, tworzenie biznesu w branży IT – StartUp-IT) oraz portali aniołów biznesu (np. Lewiatan Business Angels). Dużym plusem takiego działania jest bycie na bieżąco z wydarzeniami, a czasem nawet można się załapać na darmowe seminaria bądź targi organizowane przez zrzeszenie aniołów biznesu.

W ten sposób możemy też dostawać trochę niechcianych reklam. Jednak dużym plusem według mnie jest to, że praktycznie bez żadnego wysiłku mamy szansę być na bieżąco z informacjami z rynku oraz cały czas gromadzić wiedzę w tym zakresie. Dodatkowym atutem jest to, że otrzymując tego typu maile po prostu nie zapomnimy myśleć i czytać o biznesie. To nic nas nie kosztuje, a do tego możemy się w każdym momencie wypisać, jeśli się okaże, że jednak nie interesuje nas to, co portal nam przesyła.

Istnieje też wiele portali opisujących ciekawe pomysły na biznes i historie ludzi, którzy podjęli się te pomysły zrealizować (polecam Pierwszy Milion, Forum Polskiego Biznesu oraz Jak Zrobić Biznes). Dla osób które znają angielski polecam ciekawy wywiad z założycielami YouTube. Takie historie są bardzo inspirujące.

Warto również czytać prasę branżową, ja osobiście czytuję Forbesa (wersja internetowa tutaj), oczywiście razem z dodatkiem dla inwestorów giełdowych Forbes Investor 🙂 Jak dla mnie Forbes jest idealny do czytania, nie ma w nim typowo branżowych tematów, które mogą być trudne do przełknięcia dla początkujących biznesmenów. Manager Magazin też jest dosyć ciekawy, chociaż trochę trudniejszy w odbiorze.

Oglądaj…

Równie dobrym źródłem inspiracji i motywacji mogą być filmy. Ja polecam oparty na autentycznej historii, bardzo inspirujący film “W pogoni za szczęściem” z 2006 roku, oraz – ku przestrodze – film dokumentalny “Startup.com” z 2001 roku, opowiadający historię sukcesu i upadku jednej z firm dotcomowych w okresie słynnej “bańki internetowej”.

…i czytaj

Nie ukrywam, że dużą inspiracją do rozpoczęcia pisania tego bloga były dla mnie książki Roberta Kyiosaki’ego¹. Mogą one posłużyć jako przewodnik biznesu dla początkujących. Największy nacisk autor kładzie na potrzebę kształtowania naszej psychiki – zmianie sposobu myślenia, odrzuceniu złych nawyków myślowych i przede wszystkim wzięciu sprawy w swoje ręce. Jest to podstawa wszelkich działań w biznesie, jeśli chcesz stać się naprawdę bogatym.

Im więcej będziemy mieli źródeł z których czerpiemy wiedzę i inspirację, tym większe prawdopodobieństwo że pojawi się w głowie pomysł na świetny biznes. Tak więc zachęcam do aktywnego poszerzania swojej bazy wiedzy i źródeł inspiracji.

Szukając pomysłu na biznes pamiętaj, że najlepiej brać się za coś, na czym najlepiej się znasz i co Cię pasjonuje. Jeśli przykładowo Twoją pasją jest herbata, pomyśl nad założeniem herbaciarni z tysiącem różnych smaków herbat. Jeśli herbaciarnia będzie zlokalizowana w dobrym punkcie, będzie miała niepowtarzalny klimat, a klienci będą widzieć że pasjonuje Cię to co robisz, na pewno wrócą i staną się Twoimi stałymi klientami.

Osobną sprawą, bez której sukces jest niemożliwy, jest motywacja. Więcej o tym napiszę już niebawem.


¹ Robert Kyiosaki – “Bogaty ojciec, Biedny ojciec”, “Kwadrant przepływu pieniędzy”, “Inwestycyjny poradnik bogatego ojca”; Instytut Praktycznej Edukacji

Jedna odpowiedź do “Szukanie inspiracji”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *