Zaplanuj swój sukces

Człowiek czuje się szczęśliwy, gdy osiąga sukces – potrafi pokonać trudności, które w jego życiu się pojawiają. Osiągnięcie sukcesu warunkuje szczęśliwe życie. Ludzie, którym udało się zrealizować swoje życiowe marzenia, czują się spełnieni.
Jest wiele czynników, które wpływają na osiągnięcie sukcesu.

Sukces
Foto: Stock.XCHNG

Przygotuj plan

Po pierwsze, aby osiągnąć sukces potrzebujemy mieć jasno określony cel oraz dobrze przygotowany plan. Plan taki powinien składać się z poszczególnych kroków – od momentu w którym jesteśmy aktualnie, do momentu osiągnięcia celu. Powszechnie wiadomo, że nie można szczęśliwie dotrzeć do celu, nie wiedząc jaką drogą podążać. Szczegółowy plan umożliwi nam zatem dotarcie do celu.

Sukces polega na wiedzy o tym, ile potrwa jego osiągnięcie.

Musi być to jednak plan realny. Przykładowo ustalenie sobie celu, że za rok będziemy milionerami, zostawia nam niewiele czasu – zwłaszcza gdy dzisiaj jeszcze nie mamy grosza przy duszy. Poza szczególnymi przypadkami, gdy naprawdę nam się poszczęści i uda nam się osiągnąć cel w rok, będzie nam bardzo trudno go osiągnąć. Gdy nie uda nam się osiągnięcie pierwszego, drugiego i kolejnych kroków, będziemy coraz mniej zmotywowani i przestaniemy wierzyć, że osiągnięcie celu jest realne.

Znacznie lepszym sposobem jest pozostawienie sobie pewnej rezerwy czasowej na osiągnięcie poszczególnych kroków. Stwórzmy plan, który będzie realny nawet gdy sprawy potoczą się według najbardziej pesymistycznego scenariusza. W takim przypadku przekroczenie zamierzonego planu (np. zaoszczędzenie określonej kwoty wcześniej niż przypuszczaliśmy) zawsze działa o wiele bardziej motywująco niż jego nieosiągnięcie. A jeśli przekroczymy nasze zamierzenia, w każdej chwili możemy poprawić nasz plan, tak aby uwzględnił aktualną sytuację i tym samym stał się bardziej optymistyczny i motywujący.

Te same zasady konstruowania planu dotyczą gry na giełdzie oraz budowaniu biznesu. W przypadku giełdy ustalamy cel – określoną kwotę lub stopę zwrotu, jaką chcemy osiągnąć. Należy poświęcić tyle czasu ile tylko potrzebujemy na określenie naszego planu oraz opracowanie szczegółowej strategii działania. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ jeśli dobrze się przyłożymy do opracowania planu oraz strategii gry na giełdzie, pozwoli nam to w przyszłości zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy (pieniędzy, które moglibyśmy stracić grając zbyt ryzykownie, kierując się emocjami). Pomocny w planowaniu artykuł można znaleźć na tutaj.

Należy być konsekwentnym i zdeterminowanym w dążeniu do celu – zwycięzcy działają zgodnie z określoną strategią, długoterminowym planem. Nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu, jeśli myślisz o swoich celach i dążysz do nich tylko od czasu do czasu. Posłużę się tu poniższym cytatem:

W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość.

Budda

W każdej dziedzinie swego życia człowiek powinien myśleć i planować długoterminowo. Nie oznacza to, że wszystkie krótkoterminowe plany są do niczego. Są one niezbędne – jako kroki w realizacji planów długoterminowych. Należy jednak brać pod uwagę całość naszego planu i potrafić podjąć odpowiednie decyzje. Musimy decydować się jedynie na działania, które zbliżą nas do celu, a nie oddalą, bądź spowodują, że zboczymy z naszej drogi zajmując się mało istotnymi sprawami.

Zacznij działać!

Sam fakt posiadania jasnego celu oraz stworzenia szczegółowego planu osiągnięcia tego celu nie zapewnia sukcesu. Jest to tylko baza do naszych przyszłych działań. Cały czas powinniśmy rozwijać umiejętności i poszerzać wiedzę, która umożliwi nam dotarcie do celu, albo przynajmniej ułatwi nam to. Taka wiedza na pewno przyda się też w przyszłości, przy rozwiązywaniu innych problemów i osiąganiu kolejnych celów.

Nie można dokładnie przewidzieć i zaplanować ludzkiego życia, jako że jest ono nieprzewidywalne. Każdy może napotkać niespodziewane sytuacje, które mogą przeszkodzić w drodze do osiągnięcia celu. Droga do sukcesu nie zawsze jest usłana różami – często jest trudna i wyboista. Nie powinniśmy się bać porażki, kiedy jest ona nie do uniknięcia – uczenie się na własnych błędach jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój.

Trzeba się nauczyć ponosić porażki. Nie można stworzyć nic nowego, jeżeli nie potrafi się akceptować pomyłek.

Knight Charles

Jako wzór może posłużyć Google – firma, która osiągnęła niebywały sukces i która nie boi się podejmować ryzyka i popełniać błędów. Możesz sobie poczytać o największych niewypałach Google.

Zwróć uwagę na rysunek, który wstawiłem na początku tego artykułu. Narysowany wykres ma zarówno “górki” jak i “dolinki”, jednak cały czas pnie się w górę. Można to porównać do realizacji naszego planu – nie zawsze będziemy zwyciężać w naszych zmaganiach, lecz patrząc na nasze wysiłki z perspektywy długoterminowej wiemy, że w końcu dotrzemy do celu i osiągniemy sukces. Ważne jest tylko to, żeby nie załamywać się, gdy jesteśmy w kolejnej “dolince” i nie osiadać na laurach gdy jesteśmy na “górce” – jeśli nie jest ona jeszcze ostatnią górką, którą musimy pokonać.

Jeśli napotkamy problemy, których nie mogliśmy przewidzieć podczas tworzenia naszego planu, bądźmy zawsze przygotowani do modyfikacji planu tak, aby był on dostosowany do nowej sytuacji. Rzadko kiedy plan, który nakreśliliśmy na samym początku, zostanie taki sam przez cały okres jego realizacji. Powinniśmy przyjąć bardziej “dynamiczne” nastawienie i modyfikować swój plan, jeśli poszczególne kroki okażą się nagle niewykonalne. Modyfikując go musimy mieć oczywiście na uwadze to, do czego cały czas dążymy, czyli ostateczny cel naszego planu.

Myśl pozytywnie

Sukces zawsze wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Należy jednak podkreślić, że każdy, kto pragnie osiągnąć swój cel, powinien cieszyć się wszystkimi, nawet tymi najmniejszymi, sukcesami. Na wielki, życiowy sukces, składa się wiele małych osiągnięć. Pomijanie i nie przykładanie uwagi do tych najmniejszych osiągnięć nie działa motywująco i nie pomaga w dążeniu do sukcesu.

Jednak nie możemy przesadzać. Tak samo jak nie możemy spocząć na laurach po przezwyciężeniu drobnego problemu, nie możemy również załamywać się po każdej porażce. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie emocjonalnego balansu. Nie jest to łatwe, jednak jeśli zwrócimy na to uwagę już na początku, będzie nam łatwiej się przygotować.

Podsumowując – sposobów na osiągnięcie sukcesu jest tyle, ile ludzi na świecie. Jednak każdy, kto chce sukces osiągnąć, powinien najpierw nakreślić plan i zgodnie z nim działać, wykorzystując strategie działania dostosowane do aktualnych warunków. Jeśli podejmiemy odpowiednie kroki i będziemy uparcie i konsekwentnie dążyć do celu, możemy spodziewać się pozytywnych rezultatów. Wielu ludzi już podążało tą ścieżką i osiągnęło swój cel. Jasno określony plan oraz pozytywne myślenie potrafią zdziałać cuda. Jak mawiał Thomas Alva Edison:

Wielu życiowych rozbitków to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, jak bliscy są sukcesu, kiedy się poddali.

Thomas Edison

Pamiętaj: najlepszy czas na działanie jest teraz! Nie jutro, nie później. Teraz!

Ja właśnie jestem w trakcie tworzenia swojego szczegółowego planu, który mnie poprowadzi do sukcesu 🙂
Namawiam też wszystkich czytelników do tego, aby chociaż chwilę o tym pomyśleli. Być może dla kogoś z Was zaowocuje to ciekawym i ambitnym planem, który sprawi że wreszcie zmieni pracę na taką, która go interesuje, zamiast oglądać TV będzie wolał przeczytać wartościową książkę, a jego życie wreszcie nabierze konkretnych kolorów.

Na koniec polecam poświęcenie kilku chwil i przemyślenie chociaż kilku cytatów sukcesu – na pewno ten czas nie będzie zmarnowany. Te cytaty, które najbardziej do Ciebie trafiają i Cię motywują, najlepiej już dziś sobie wydrukuj i powieś na ścianie.

(podziękowania dla FK za pomoc w napisaniu artykułu)

6 odpowiedzi do “Zaplanuj swój sukces”

 1. fajny artykul jednak jak na moje oko troszeczke za dlugi 🙂 to tak na marginesie, czytalem wypowiedz faceta od blogow GOOGLE ze najlepsza metoda na utrzymanie jak najwiekszej liczby Czytelnikow jest pisanie notek krotszych ale czesciej:) kazdy jednak ma swoje priorytety, widze ze Twoim jest pisanie “za jednym zamachem” na jakiś temat.

  wlasnie przegladam niewypaly GOOGLE. Nawet nie zdawalem sobie sprawy ze tak super wg mnie firma urodzila kieydkolwiek tyle nieudanych produktow.
  hhehe

  Wiesz Bartek nie zgadzam sie z Toba co do jednego a mianowicie zeby dzialac nie jutro a dzisiaj. Obserwuje kilka spolek na gieldzie i widze ze niektore maja mega wzrosty TYLKO w niektorych miesiacach roku – ze wzgledu na podpisywanie umow a takze innych roznych czynnikow….Czasami nie warto inwestowac dzisiaj, warto poczekac az akcje beda tanie i kupic “tuz przed odpałem”

 2. Ten artykuł jest jednym z dłuższych, nie chciałem go dzielić więc powstawiałem podtytuły i mam nadzieję że dzięki temu jest czytelniejszy.
  Niektóre artykuły piszę w częściach (np. o budowaniu biznesu).

  W działaniu jutro a nie dzisiaj nie chodzi akurat o kupowanie akcji – chodzi o coś innego. Chodzi o to, że jeśli myślimy o zrobieniu czegoś, np. chcemy się wreszcie zacząć odchudzać, albo rozpocząć naukę hiszpańskiego (ja planuję na jesieni zacząć 🙂 ) – to nie odkładajmy tego na przysłowiowe “jutro”, bo w taki sposób zawsze nam coś “wyskoczy” i nie znajdziemy na to czasu. Po prostu weźmy się za to od razu, albo zaplanujmy na określony termin i trzymajmy się tego terminu.
  Jeśli chodzi o giełdę, to bardzo trudne jest kupowanie “przed odpałem”, bo zwykle o tym że był odpał wiesz dopiero po fakcie.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *